دانشگاه فنی برلین ؛ از سیر تا پیاز

“ما مغزهای آینده را میسازیم” این شعار معروف دانشگاه فنی برلین است. دانشگاهای که در قلب اروپا پایتخت آلمان قرار گرفته است. شهری که در تقریبا همه چیز را به خود دیده و اجاره های در حال افزایش این شهر مانعی بر سر راه شکوفایی فزاینده این شهر نبوده اند. اگر شما هم میخواهید در شهری زندگی کنید که نزدیک به ۴۵ سال شرقی و غربی بودن را در آلمان معنی میکرد و دروازه معروف براندنبورگش یگی از نمادهای اروپای مدرن است دانشگاه فنی برلین دقیقا برای شما است.حدود ۲۰ درصد دانشجویان این دانشگاه را خارجی ها تشکیل میدهند که خود نشانه ای از مدرن بودن و فرهنگ چند ملیته شهری است که عنوان قلب اروپا زیبنده آن است.

دانشگاه فنی برلین

چرا دانشگاه فنی برلین؟

اصولا در آلمان خیلی دغدغه کیفیت دانشگاه وجود ندارد چون تقریبا همه دانشگاه ها کیفیت یکسانی را ارائه میکنند. در واقع آن چیزی که باعث میشود دانشگاهی در مقایسه با دانشگاهی دیگر شاخص و برتر شناخته شود موارد زیر است:

 • شانس کاریابی فارغ التحصیلان: در بین دانشگاه های آلمان دانشگاه های فنی مونیخ و برلین بهترین عملکرد را در این زمینه دارند. حدود ۷۸ درصد فارغ التحصیلان ۶ ماه بعد از پایان تحصیلاتشان شغل خواهند داشت و بعد از یک سال این عدد به حدود ۹۵ درصد خواهد رسید.
 • دانشگاه برلین رایگان است و برای تحصیل در این شهر نیازی به پرداخت شهریه نخواهید داشت
 • برلین یکی از ارزانترین و جذاب ترین شهرهای اروپا است. برای نمونه فقط کافی است بدانید که اجارخ در برلین ۶۰ درصد ارزانتر از لندن است  مجموع هزینه های زندگی حدود ۴۰ درصد ارزان تر.
 • زندگی راحت برای خارجی ها. هماطور که بالاتر هم اشاره شد شهر برلین فرهنگ چند ملیته ای دارد که زندگی برای خارجی ها را بسیار راحت کرده است. بعد از خروج لندن از اتحادیه اروپا برلین به عنوان محبوب ترین مقصد برای کار آفرینان جوان شناخته شده است. ترکها و صربها بخش بزرگی از جامعه خارجیهای برلین را تشکیل میدهند.

دانشکده ها

در مجموع ۷ دانشکده در دانشگاه فنی برلین وجود دارند که رشته های متعددی را هم ارائه میکنند.

 1. دانشکده علوم انسانی که رشته های جالب و هیجان انگیزی مانند تاریخ برنامه ریزی شهری را هم ارائه میکنند. اکثر این رشته ها در واقع چیزی بین مهندسی و علوم طبیعی هستند و هدف اصلی آنها پوشش دادن فاصله بین مهندسی و علوم طبیعی است.
 2. ریاضی و علوم طبیعی که رشته هایی مانند شیمی، ریاضی و فیزیک را ارئه میدهد. یکی از جذاب ترین و مدرن ترین رشته های این دانشکده ریاضی در تجارت است که در سالهای اخیر روز به روز محبوب تر شده است. 
 3. علوم فرایندی که بدون تردید هیجان انگیزترین دانشکده دانشگاه فنی برلین است. در واقع هدف تنها رشته ای که در این دانشکده ارائه میشود بهینه سازی فرایندهایی است که در سطح کارخانه و صنایع شیمی وجود دارند البته با رویکردی کاملا محیط زیستی و سبز. این رشته به طور خاص برای افرادی که در ایران مهندسی صنایع خوانده اند ایده آل است.
 4. مهندسی برق و علوم کامپیوتر دیگر دپارتمان محبوب و البته پرجمعیت دانشگاه فنی برلین است که ۷ رشته را در مقطع فوق لیسانس ارائه میدهد. مهم ترین این رشته ها به جز رشته های کلاسیکی مانند مهندسی برق و علوم کامپیوتر تکنولوژی دیجیتال و نوروبیولوژی محاسباتی هستند.
 5. مهندسی مکانیک و سیستمهای حمل و نقل که یکی دیگر از دانشکده های کلاسیک هر دانشگاه فنی معتبری به شمار میرود. مهندسی مکانیک و البته رشته جذاب مهندسی صنایع با روبکرد فیزیکی از جمله رشته هایی هستند که در این دانشکده تدریس میشوند.
 6. برنامه ریزی، ساخت و محیط زیست. در این دانشکده ۱۲ رشته در مقطع فوق لیسانس تدریس میشوند که رشته های محبوب معماری و مهندسی عمران هم جزو رشته های همین دانشکده هستند.
 7. و در نهایت بهترین در آخر؛ مدیریت و اقتصاد. یکی از ۱۰ مدرسه برتر اقتصاد و مدیریت در اروپا. بیشتر رشته های این دانشکده به صورت بین المللی ارائه میشوند و در بین آنها رشته هایی مانند مدیریت نوآوری و کارآفرینی هم دیده میشوند.

 

 

پاورقی

از خلاقیت خودتان استفاده کنید، نگذارید چیزی شما را محدود کند. کتاب لغت را فراموش کنید و از مسیری که در پیش روی شماست لذت ببرید.

درباره علی شیروی

او کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی است. چندین سال مدیر دپارتمان زبان های خارجه مجتمع فنی تهران شعبه ابن سینا و نمایندگی پیروزی و همچنین سوپروایزر شعبه ایران آموزشگاه زبان cavendish college انگلستان بوده است.

تجربه تدریس بیش از ۱۰ سال در سطوح مختلف زبان و تدریس در دوره های تربیت مدرس، در کنار تمرکز بر روی مبحث آیلتس در سال های اخیر، و همچنین تسلط بر زبان فرانسه، موسیقی و تحصیلات دانشگاهی در حوزه زبان و ادبیات انگلیسی از او استادی محبوب و شناخته شده در بین زبان آموزان تهرانی ساخته است …

نوشته پویان زاهدی

. تضمینی در ۵ ماه
. انتخاب روز و ساعت با شما
. اساتید دارای نمره ی ۸/۵ آکادمیک آیلتس
. ۷ روز هفته کلاس، ۸ صبح تا ۹ شب
. تصحیح رایگان رایتینگ
. مشاوره مهاجرتی رایگان
. برنامه ریزی فردی برای شما
. کلاس های بحث آزاد رایگان برای اعضا

ورودی گاندی:
گاندی جنوبی – پایین تر از بیمارستان گاندی
روبروی کوچه ۳۷ ام – پلاک ۱۰۸ – مجتمع ولیعصر ۱
واحد ۱۱۵
ورودی ولیعصر:
بالاتر از پارک ساعی – کوچه ۳۶ – مجتمع ولیعصر ۱
واحد ۱۱۵
تلفن تماس: ۸۸۶۴۷۶۳۰-۰۲۱