مراکز برگزاری آزمون ؛ از سیر تا پیاز

معرفی جهانی برگزاری امتحان ielts ؛

امتحان ieltsاین روزها در بیش از ۱۴۰ کشور دنیا امتحان ielts برگزار میشود. بسیاری از این کشورها شاید برای شما تعجب برانگیز باشند. کشورهایی مانند Noumea و گینه پاپوایی هم امتحان ielts دارند. اما مساله امروز ما بررسی جالب و هیجان انگیزی است که مطمئنم برای شما هم بسیار جذاب خواهد بود و کمی از فضای آیلتس فاصله خواهید گرفت.

پراکندگی امتحان ielts در کشورهای مختلف

خوشبختانه در کشور ما ایران مراکز متعددی امتحان ielts را برگزار میکنند که لیست کاملی از این مراکز را در وبسایت سازمان سنجش میتوانید ببینید. در وبسایت ما هم به طور مفصل به بررسی تجربه آزمون در یکی از همین مراکز پرداخته شده است که میتواند شما را برای تصمیم گیری بهتر در مورد آزمون یاری دهد. اما سایر کشورها چطور؟

در انگلستان تقریبا در سرتاسر کشور این آزمون برگزار میشود و محبوبیت روزافزونی هم دارد. بسیاری از خارجی هایی که میخواهند در این کشور به تحصیل در رشته پزشکی بپردازند نیاز دارند که در امتحان ielts نمره ۷٫۵ در همه مهارت ها را کسب کنند.

دقیقا برخلاف انگلستان در کشور آمریکا جایی که ETS و آزمون های معروفش مانند Toefl و GRE حکمرانی میکنند پراکندگی امتحان ielts به وضوح کمتر است. در این کشور در بسیاری از مناطق اصلا آزمونی برگزار نمیشود در حالی که ایالاتی مانند کالیفرنیا که پراکندگی خارجی ها بیشتر است مراکز متعددی برای برگزاری آیلتس وجود دارند.

در برخی از کشورهای کوچکتر اوضاع حتی از این هم بدتر است. مثلا در مغولستان و پایتخت معروفش اولان باتور که عنوان سردترین پایتخت دنیا را به خود اختصاص میدهد فقط یک مرکز برگزاری امتحان ielts وجود دارد. کشور غنا هم فقط سه مرکز برگزاری آیلتس دارد و همه این ها در حالی است که غنا جمعیتی ۲۵ میلیونی دارد. اگر در یکی از این کشورها زندگی میکردید احتمالا باید مسافت زیادی را طی میکردید تا به مراکز برگزاری امتحان ielts برسید. این در حالی است که در ایران حتی در شهرهای کوچکی مانند سمنان هم میتوانید در این آزمون شرکت کنید.

اصولا مراکز برگزاری آزمون کجا هستند؟

مراکز برگزاری آزمون اصولا در شهرهای بزرگ هستند. هرچند در برخی شهرهای کوچک هم بدون تردید آزمون آیلتس برگزار میشوند. در واقع در کشورهایی که شهرهای بزرگ ندارند شهرهای کوچک و متوسط تنها گزینه هایی هستند که آزمون را برگزار میکنند.

کشور زیبای فیجی یکی از بهترین نمونه های این مورد است. دو شهر نه چندان معروف سووا و نادی تنها مراکزی هستند که در این کشور آزمون را برگزار میکنند.

چه کسی مراکز برگزاری را تعیین میکند؟

بیشتر مراکز برگزاری آزمون آیلتس در دنیا توسط سازمان معروف بریتیش کانسل مدیریت و نظارت میشوند. این سازمان در کنار دانشگاه کمبریج ۲ سازمان بریتانیایی برگزاری آزمون هستند. سازمان IDP استرالیا هم بسیاری از مراکز آیلتس را در سرتاسر دنیا مدیریت میکنند. مثلا موسسه عصر دین و دانش هم یکی از مراکزی است که توسط IDP استرالیا کنترل میشود.

در عین حال بسیاری از موسسات کوچکتر هم وجود دارند که آزمون آیلتس را مدیریت میکنند مانند سازمان ELS در آمریکا.

غالبا امتحان ielts در فضاهای دانشگاهی برگزار میشوند هرچند در کشور ما در اکثر موارد فضاهای متفاوتی برای برگزاری امتحان ielts وجود دارند. مثلاسازمان ایرسافام امتحان کتبی خود را در هتل استقلال تهران واقع در پارک وی تهران برگزار میکند.

اون مرکزه بهتر نمره میده!

در یک حالت یوتوپیایی ایده آل نمره و تجارب شما در مراکز مختلف نباید تفاوت های زیادی با هم داشته باشند هرچند اخیرا برخی از شاگردان از کیفیت بد لیسنینگ در یکی از مراکز به شدت کلافه بودند. در واقع فارغ از این که شما در فیجی ، غنا یا مغولستان امتحان دهید در نهایت نمره شما باید یکسان باشد. هر سه سازمان برگزارکننده امتحان ielts در تلاش هستند که تجربه آزمون را در سرتاسر دنیا یکسان نگه دارند. هرچند متاسفانه در برخی موارد مشکلاتی ممکن است وجود داشته باشند. هرچند اکثر این موارد مشکلات فنی و سخت افزاری هستند و به ندرت دیده شده که اگزمینرها نمره ای بیشتر یا کمتر از آنچه کیفیت شما است به شما بدهند.

حرف آخر

درگیر حاشیه نشوید. همه مراکز برگزاری آزمون استانداردهای تقریبا مشابهی را دارند. مطمئن باشید آمادگی قبل از آزمون تاثیر بیشتری در موفقیت شما خواهد داشت تا این که در کدام مرکز آزمون بدهید.

درباره پویان زاهدی

او کارشناس ارشد و فارغ التحصیل دانشگاه شریف است. با گذراندن سال های بسیاری از عمر خود در کشور آمریکا، همواره استاد محبوب زبان آموزان ایرانی بوده است. او سابقه ی مدیریت دپارتمان زبان های خارجه ی مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک را در کارنامه دارد و بیش از یک دهه از فعالیت های اخیر خود را، در کنار مهندسی، صرف تدریس زبان در دوره های پیشرفته کرده است …

او تنیس بازی می کند. بر زبان های فرانسه و آلمانی اشراف دارد و مشاوره های مهاجرتی و فرهنگی او همواره برای زبان آموزان هیجان انگیز بوده است.

برای مشاهده کارنامه ایشان با نمره ۸٫۵ اینجا را کلیک کنید

 

دوره های آموزشی

چرا ایزی آیلتس؟

. تضمینی در ۵ ماه
. انتخاب روز و ساعت با شما
. اساتید دارای نمره ی ۸/۵ آکادمیک آیلتس
. ۷ روز هفته کلاس، ۸ صبح تا ۹ شب
. تصحیح رایگان رایتینگ
. مشاوره مهاجرتی رایگان
. برنامه ریزی فردی برای شما
. کلاس های بحث آزاد رایگان برای اعضا

آدرس

ورودی گاندی:
گاندی جنوبی – پایین تر از بیمارستان گاندی
روبروی کوچه ۳۷ ام – پلاک ۱۰۸ – مجتمع ولیعصر ۱
واحد ۱۱۵
ورودی ولیعصر:
بالاتر از پارک ساعی – کوچه ۳۶ – مجتمع ولیعصر ۱
واحد ۱۱۵
تلفن تماس: ۸۸۶۴۷۶۳۰-۰۲۱