بخش ۴ لیسنینگ؛ طلایی ترین نکته ها

وقتی بحث تقویت لیسنینگ آیلتس میشود بخش ۴ لیسنینگ آیلتس احتمالا دشوارترین بخش آزمون برای اکثر زبان آموزان هم به شمار میرود. دلیل اصلی این موضوع اما عدم وجود مکث کوتاه در میان این بخش و عدم وجود زمان کافی برای خواندن بقیه سوالات است. در اکثر موارد شما نیاز خواهید داشت که یک فرم با ۱۰ جای خالی را پر کنید و در مواردی هم شما نیاز خواهید داشت که به ۵ سوال چند گزینه ای پاسخ دهید.

اما موضوعی که با آن مواجه خواهید شد در اکثر موارد یک کلاس درس در مورد موضوعات آکادمیکی مانند زیست شناسی و تاریخ خواهد بود که همین موضوع این بخش از آزمون را دشوارتر هم میکند. برای تقویت لیسنینگ آیلتس نگاه دقیق تری به این بخش خواهیم داشت و نکات جذابی را در مورد این بخش از آزمون با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

۸۲۸۳۵۴۲۳۶_۲۲d044655a

 

نکته ۱ ؛ زمان را هوشمندانه استفاده کنید

همان طور که بالاتر هم اشاره شد بخش ۴ از سایر بخش های آزمون دشوارتر است چون هیچ مکثی در میان این بخش وجود ندارد که به شما این شانس را بدهد که ادامه سوالات را بخوانید. راه حل اما خیلی ساده است. وقت باارزش خود را صرف خواندن سوالات ساده بخش های یک و دو نکنید و در عوض همین وقت را صرف خواندن سوالات بخش های ۳ و به طور خاص بخش ۴ کنید. این استراتژی به ظاهر ساده کمک بسیار بزرگی برای تقویت لیسنینگ آیلتس شما خواهد بود.

نکته ۲ ؛ و باز هم کلمات کلیدی

اصولا تکنیک کلمات کلیدی قرار است به شما کمک کنند که موقع گوش دادن متمرکزتر باشید و با دقت بیشتری به سوالات گوش دهید. در واقع باید یادتان باشد که امکان ندارد بتوانید همزمان گوش دهید و سوالات را جواب دهید. این مهارتی است که کمتر کسی به آن خواهد رسید و این جا است که کلمات کلیدی به شما کمک خواهند کرد. کلمات کلیدی در واقع مهم ترین اطلاعاتی هستند که در یک نوشته با آن ها مواجه میشوید. به این نمونه ساده دقت کنید.

British boys quit school at a much higher rate than girls because

A. They want to start a career sooner than later

B. They enjoy playing video games more than learning at school

C. Girls are smarter than boys

در این نمونه ساده Quit school در سوال کلمه کلیدی اصلی شما است و در گزینه ها Start a career ، Video Games و Smarter کلید واژه های شما هستند. یادتان باشد که وقتی در حال شنیدن هستید هیچ وقت دقیقا با همین کلمات مواجه نخواهید شد و باید Paraphrase شده یا به گونه ای دیگر بیان شده این کلمات را بشنوید. کلمان کلیدی خود را کوتاه انتخاب کنید چون فقط در این صورت است که میتوانید آنها را به ذهن بسپارید.

نکته ۳ ، حدس هوشمندانه جواب

در بسیاری از موارد یکی از موثرترین تکنیک های تقویت لیسنینگ آیلتس استفاده از دانش خودتان برای حدس زدن جواب قبل از شنیدن متن مربوطه است. این تکنیک به خصوص در مورد سوال های جدول و جای خالی بسیار موثر خواهد بود. برای نمونه به این سوال که از وبسایت رسمی آزمون گرفته شده است دقت کنید.

Screen-Shot-2016-08-07-at-2.58.07-PM

بر اساس اطلاعات موجود در این جدول جواب سوال ۳۱ باید شیوه دیگری برای بیان زمان بر اساس Past یا گذشته باشد. از آنجایی که در سطر اول کلمه Positive دیده میشود و در ستون روبروی این صفت نکات مثبتی دیده میشود شانس خوبی وجود دارد که جواب سوال ۳۱ هم با توجه به ویژگی های منفی روبروی آن Negative باشد. این یک نمونه ساده از بهترین تکنیک تقویت لیسنینگ آیلتس یا حدس هوشمندانه بود که به خصوص در بخش ۴ آزمون کمک بزرگی به شما کمک خواهد کرد.

نکته ۴ ؛ تمرین کنید!

بهترین روش برای این که مطمون شوید در بخش ۴ آزمون با مشکل عمده ای مواجه نخواهید شد تمرین کردن است و هیچ جادویی هم وجود ندارد. یکی از مهم ترین مولفه های دوره مستر گروه ایزی معرفی منابعی است که برای شاگردان ما اگر حکم معجزه را نداشته باشند دست کمی از آن ندارند. اما مهمتر از همه اینها روشی است که شما باید روی این منابع کار کنید و وقت بگذارید. منابع آنلاین بسیاری وجود دارند که کمک بسیار بزرگی در این مسیر به شما خواهند کرد.

پانوشت

مقاله جذاب استاد عزیز ما آقای علی شیروی در مورد اهمیت Transcribe کزدن را از دست ندهید. آنچه در این مقاله به آن پرداختیم با مقاله ایشان تکمیل میشود.

درباره پویان زاهدی

او کارشناس ارشد و فارغ التحصیل دانشگاه شریف است. با گذراندن سال های بسیاری از عمر خود در کشور آمریکا، همواره استاد محبوب زبان آموزان ایرانی بوده است. او سابقه ی مدیریت دپارتمان زبان های خارجه ی مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک را در کارنامه دارد و بیش از یک دهه از فعالیت های اخیر خود را، در کنار مهندسی، صرف تدریس زبان در دوره های پیشرفته کرده است …

او تنیس بازی می کند. بر زبان های فرانسه و آلمانی اشراف دارد و مشاوره های مهاجرتی و فرهنگی او همواره برای زبان آموزان هیجان انگیز بوده است.

ایشان در بهمن ماه سال ۹۵ موفق به کسب نمره ۸٫۵ در آزمون آیلتس شدند.

دوره های آموزشی

چرا ایزی آیلتس؟

. تضمینی در ۵ ماه
. انتخاب روز و ساعت با شما
. اساتید دارای نمره ی ۸/۵ آکادمیک آیلتس
. ۷ روز هفته کلاس، ۸ صبح تا ۹ شب
. تصحیح رایگان رایتینگ
. مشاوره مهاجرتی رایگان
. برنامه ریزی فردی برای شما
. کلاس های بحث آزاد رایگان برای اعضا

آدرس

ورودی گاندی:
گاندی جنوبی – پایین تر از بیمارستان گاندی
روبروی کوچه ۳۷ ام – پلاک ۱۰۸ – مجتمع ولیعصر ۱
واحد ۱۱۵
ورودی ولیعصر:
بالاتر از پارک ساعی – کوچه ۳۶ – مجتمع ولیعصر ۱
واحد ۱۱۵
تلفن تماس: ۸۸۶۴۷۶۳۰-۰۲۱