تنوع لهجه در لیسنینگ آیلتس

لیورپول، فینال لیگ قهرمانان، لیسنینگ و کلاس آیلتس

کلاس آیلتس

فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال ۲۰۰۵، وقتی لیورپول و استیون جرارد ۳-۰ از میلان عقب افتاده بودند احتمالا ربط زیادی به کلاس آیلتس ندارد. اما وقتی بدانید که بعد از چندین بار گوش دادن به حرف های حماسی جرارد بین دو نیمه در رختکن لیورپول علیرغم تجربه ی زندگی در آمریکا، من هنوز هم چیز زیادی از حرف های او متوجه نمی شوم احتمالا این رابطه برایتان ملموس تر خواهد بود. جرارد در اوج غم و درماندگی بهترین نمونه ی لهجه ی معروف Scouser که مختص لیورپول است را به همه دنیا ارائه کرد. لهجه ای که درعین جذاب بودن حتی برای انگلیسی زبان ها هم ثقیل و دشوار است. لهجه ای که تبلور هیجان انسانی در بهترین سطح خود است.

در مقایسه با بسیاری از آزمون های بین المللی، لهجه هایی که در آیلتس با آن ها مواجه می شوید بسیار متنوع تر هستند از آن جا که شما با لهجه های آمریکایی، کانادایی، بریتیش و حتی استرالیایی و کیوی( لهجه ی مردم نیوزیلند) مواجه خواهید شد.

در حالی که در هر یک از این کشورها تنوع وسیعی از لهجه ها وجود دارند، در آزمون آیلتس تنها روی لهجه ی استاندارد و خنثی تمرکز می شود. در نتیجه نگران نباشید، شما مجبور نیستید لهجه های Cockney( کارگرهای لندنی) ، Scouser ( لهجه ی غالب مردم لیورپول و مرسی ساید)، اسکاتلندی و ایرلندی را بیاموزید. در آمریکای شمالی، شما نیاز ندارید لهجه ی Newfie که در برخی جزایر اقیانوس اطلس صحبت می شود یا لهجه ی بوستون و تگزاس را کاملا متوجه شوید. حتی لهجه های نسبتا سنگین و متفاوت استرالیا و نیوزیلند هم غالبا لهجه های مناطق شهری هستند و هیچ گاه از شما انتظار نمیرود که به لهجه ی جزیره ی تاسمانی مسلط باشید، هرچند این جزیره ی کوچک که در ۲۵۰ کیلومتری جنوب ملبورن قرار دارد یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری استرالیا به شمار میرود.

اما لهجه ی خنثی چیست؟

در هر کشوری لهجه ی خنثی متفاوت است اما اصولا این لهجه در هر کشوری با یک یا ۲ شهر بزرگ نسبت داده میشود. مثلا لهجه ی بریتیش در امتحان آیلتس بسیار شبیه به لهجه ی طبقه ی تحصیل کرده ی لندن خواهد بود. لهجه ی استرالیایی هم دقیقا همان چیزی است که شما در دانشگاه های سیدنی خواهید شنید نه آن چه که در بارهای محلی آدلاید شنیده می شود. برای روشن تر شدن موضوع از مثال بازیگران معروف استرالیایی مانند Hugh Jackman و Margot Robbie کمک میگرم. اگر فیلم The Prestige و بازی فراموش نشدنی Hugh Jackman در آن را هنوز ندیده اید، اکیدا به شما توصیه میکنم آن را از دست ندهید. لهجه های آمریکای شمالی هم غالبا لهجه های کالیفرنیا و غرب مرکزی خواهند بود که بسیار رایج هستند، دقیقا همان چیزی که در هالیوود هم می شنوید. حتی لهجه های کانادایی ونکوور و تورنتو هم بسیار نزدیک به لهجه ی کالیفرنیا هستند.

اما مورد خاصی که امروز به طور ویژه در این مقاله ی اختصاصی گروه ایزی به آن میپردازیم لهجه ی نیوزیلند است. به خاطر موقعیت جغرافیایی و مساحت کم این کشور، لهجه این کشور ویژگی های خاص بسیاری دارد. اما سازمان برگزار کننده ی آیلتس غالبا این ویژگی های یکتا را در آزمون نمیگنجاند. لهجه ی استاندارد کیوی تقریبا همه آن چیزی است که در آیلتس با آن مواجه خواهید شد.

سلطه ی لهجه بریتیش در آیلتس

با همه ی این تنوع هیجان انگیز باید خاطرمان باشد که لهجه بریتیش رایج ترین لهجه در آزمون آیلتس است. به خصوص در بخش ۴ آزمون که شما باید یک لکچر دانشگاهی گوش کنید و توانایی استنتاج داشته باشید، تقریبا در همه ی موارد این لکچر با لهجه ی بریتیش خواهد بود. حتی مکالمه هایی که در آن ها از لهجه های غیر بریتیش استفاده می شود هم در اکثر موارد یک طرف مکالمه لهجه ی بریتیش خواهد بود.

درباره علی شیروی

او کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی است. چندین سال مدیر دپارتمان زبان های خارجه مجتمع فنی تهران شعبه ابن سینا و نمایندگی پیروزی و همچنین سوپروایزر شعبه ایران آموزشگاه زبان cavendish college انگلستان بوده است.

تجربه تدریس بیش از ۱۰ سال در سطوح مختلف زبان و تدریس در دوره های تربیت مدرس، در کنار تمرکز بر روی مبحث آیلتس در سال های اخیر، و همچنین تسلط بر زبان فرانسه، موسیقی و تحصیلات دانشگاهی در حوزه زبان و ادبیات انگلیسی از او استادی محبوب و شناخته شده در بین زبان آموزان تهرانی ساخته است …

دوره های آموزشی

چرا ایزی آیلتس؟

. تضمینی در ۵ ماه
. انتخاب روز و ساعت با شما
. اساتید دارای نمره ی ۸/۵ آکادمیک آیلتس
. ۷ روز هفته کلاس، ۸ صبح تا ۹ شب
. تصحیح رایگان رایتینگ
. مشاوره مهاجرتی رایگان
. برنامه ریزی فردی برای شما
. کلاس های بحث آزاد رایگان برای اعضا

آدرس

ورودی گاندی:
گاندی جنوبی – پایین تر از بیمارستان گاندی
روبروی کوچه ۳۷ ام – پلاک ۱۰۸ – مجتمع ولیعصر ۱
واحد ۱۱۵
ورودی ولیعصر:
بالاتر از پارک ساعی – کوچه ۳۶ – مجتمع ولیعصر ۱
واحد ۱۱۵
تلفن تماس: ۸۸۶۴۷۶۳۰-۰۲۱