لیسنینگ - یک مهارت نه یک استعداد ...

در بین شاگردان، معمولا مهارت لیسنینگ ، از باقی مهارت ها سخت تر است. این را می دانیم چون اکثر ایزی آیلتسی ها، از این بابت شاکی اند و فکر می کنند مهارت شنیداری آن ها به اندازه کافی برای آزمون آماده نیست. اما خبر خوب این است که مهارت شنیداری یک استعداد نیست که بعضی ها داشته باشند و بعضی ها نه. مهارت شنیداری واقعا یک مهارت است!

معمولا چه اتفاقی می افتد:

خیلی از ما، کلمات را هنگامی که جایی می خوانیم متوجه می شویم ولی زمانی که آن ها را می شنویم چیز زیادی دستگیرمان نمی شود. برای همین است که همواره به زبان آموزانمان تاکید می کنیم کلماتی که تازه یاد گرفته اند را چند باری در دیکشنری زده و به تلفظ آن دقت کنند.

چه کار باید کرد:

استراتژی اول: یکی از تست های کتاب های کمبریج را بردارید. همچنین می توانید از هر لیسنینگ دیگری استفاده کنید فقط مطمین شوید که متن آن را هم در اختیار دارید. سپس یکبار به صورت کلی به آن گوش دهید. بار دوم متن را پیش روی خود بگذارید و دوباره به لیسنینگ گوش دهید.

استراتژی دوم: دوباره یک لیسنینگ و متن پیدا کنید. به یک جمله از آن گوش دهید. ضبط را استاپ کنید و جمله را تکرار کنید. وقتی که به انتهای لیسنینگ رسیدید، دوباره از ابتدا لیسنینگ را پخش کرده، با این تفاوت که این بار جملات را به بخش های بلند تری تبدیل کرده و ضبط را متوقف کنید و جمله ها را تکرار کنید. با این تمرین، حافظه ی کوتاه مدت شما در لیسنینگ تقویت می شود و در آزمون آیلتس که تنها یک بار برایتان پخش خواهد شد، شانس بیشتری خواهید داشت!

پانوشت: جایی در تلگرام می خواندم که حتی آواز خواندن هم به نظر تعدادی از کارشناسان دانشگاه هاروارد و بر اساس تحقیقی که انجام داده بودند، صرفا یک مهارت است و نه یک استعداد. شما می توانید حنجره تان را با تمرین قوی کنید. پس شاید جای تعجب نباشد که مهارت شنیداری هم یک مهارت باشد و نه یک استعداد. لطفا دست از بدبینی بکشید و به خودتان امیدوار باشید. صحبت از تلگرام شد؛ مقالات بیشتر ما در کانال و عکس های جذاب ما در اینستاگرام ما قرار می گیرند. حیف است از دست بدهید.

درباره علی شیروی

او کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی است. چندین سال مدیر دپارتمان زبان های خارجه مجتمع فنی تهران شعبه ابن سینا و نمایندگی پیروزی و همچنین سوپروایزر شعبه ایران آموزشگاه زبان cavendish college انگلستان بوده است.

تجربه تدریس بیش از ۱۰ سال در سطوح مختلف زبان و تدریس در دوره های تربیت مدرس، در کنار تمرکز بر روی مبحث آیلتس در سال های اخیر، و همچنین تسلط بر زبان فرانسه، موسیقی و تحصیلات دانشگاهی در حوزه زبان و ادبیات انگلیسی از او استادی محبوب و شناخته شده در بین زبان آموزان تهرانی ساخته است …

دوره های آموزشی

چرا ایزی آیلتس؟

. تضمینی در ۵ ماه
. انتخاب روز و ساعت با شما
. اساتید دارای نمره ی ۸/۵ آکادمیک آیلتس
. ۷ روز هفته کلاس، ۸ صبح تا ۹ شب
. تصحیح رایگان رایتینگ
. مشاوره مهاجرتی رایگان
. برنامه ریزی فردی برای شما
. کلاس های بحث آزاد رایگان برای اعضا

آدرس

ورودی گاندی:
گاندی جنوبی – پایین تر از بیمارستان گاندی
روبروی کوچه ۳۷ ام – پلاک ۱۰۸ – مجتمع ولیعصر ۱
واحد ۱۱۵
ورودی ولیعصر:
بالاتر از پارک ساعی – کوچه ۳۶ – مجتمع ولیعصر ۱
واحد ۱۱۵
تلفن تماس: ۸۸۶۴۷۶۳۰-۰۲۱