نکاتی پیرامون آزمون Listening

  • برای هر دو آزمون آکادمیک و جنرال یکسان است.
  • سی دقیقه طول می کشد و دارای ۴۰ سوال در ۴ بخش است.
  • هر بخش شامل ۱۰ سوال می شود و هرچه رو به آخر آزمون می رویم به دشواری آن اضافه می شود.

فرمول آزمون لیسنینگ ۲-۱-۲-۱ است .

listening-3

الف) در بخش اول دو نفر درباره ی یک موضوع جنرال صحبت می کنند. مثلا : ثبت نام در کتابخانه دانشگاه

ب) در بخش دوم یک نفر خطاب به گروهی از نفرات درباره ی موضوعی سخن می گوید. مثلا: توضیحات مسئول موزه به گروهی از دانش آموزان

ج) در بخش سوم دو یا حتی سه نفر درباره ی موضوعی عمدتا علمی مباحثه کرده و میان صحبت های یک دیگر می پرند و هدف اصلی از این بخش سنجیدن توانایی شما در تمایز اطلاعات است.

د) بخش آخر مونولوگی طولانی و آکادمیک توسط یک دانشجو و یا استاد دانشگاه است که به صورت یک سخنرانی بیان می شود.

نکات لیسنینگ آیلتس به شرح زیر است:

  • دیکته و دست خط از نکات مهم در آزمون لیسنینگ هستند. غلط های املایی منجر به کسر نمره می شوند.
  • در پایان آزمون ، ۱۰ دقیقه مهلت برای وارد کردن جواب ها در پاسخنامه داده می شود. بنابراین در ۳۰ دقیقه ی ابتدایی آزمون، نباید نگران دست خط و یا خط خوردگی های خود در دفترچه ی لیسنینگ باشید.
  • در زمان ۳۰ دقیقه ی آزمون، از شیوه ی note-taking استفاده کرده و نیاز نیست خوانا و دقیق تمام حروف یک لغت را روی دفترچه بنویسید.
  • در پایان هر بخش، سی یا چهل ثانیه زمان برای چک کردن سوالات به شما داده می شود . لطفا این کار را انجام ندهید!! سریعا سراغ سوالات بخش بعد رفته و با مرور آنها و خط کشیدن زیر کلمات مهم خود را برای شنیدن آماده کنید.
  • اسامی خاص (افراد و مکان ها و زمان ها ) با حروف بزرگ نوشته می شوند. لطفا به این موضوع دقت کنید تا امتیاز بی دلیل از دست ندهید!
  • همیشه تعداد حداکثر کلمات برای پاسخ دادن را چک کنید. گاهی یک، گاهی دو و گاهی سه کلمه را می توانید در جواب بنویسید.
  • برخلاف اعتقاد عموم که فکر می کنند تنها لهجه ی بریتانیایی در لیسنینگ آیلتس می آید، باید توجه کنید که لهجه های آمریکایی، ایرلندی، استرالیایی، آفریقای جنوبی، کانادایی و نیوزیلندی نیز گاهی در سوالات لیسنینگ دیده شده اند. برای همین با گوش دادن به برنامه های مختلف رادیویی و تلویزیونی که در قسمت “دانلود” سایت ایزی آیلتس قرار گرفته اند، خود را برای شنیدن لهجه های متفاوت آماده کنید.

در پاسخنامه جای خالی نگذارید. حتی اگر پاسخ مناسب برای قسمت ای را نشنیده اید، حدس هوشمندانه بزنید و شانس خود را امتحان کنید.

 

پانوشت: امیدوارم که هم کلیات لیسنینگ و هم نکات لیسنینگ که در این مقاله آمد، به سواد شما اضافه کرده باشد. یادتان نرود که تیم ایزی آیلتس ، همیشه آماده ی پاسخگویی به شماست. بنابراین، اگر پیرامون نکات آیلتس ، و یا هر کدام از بخش های دیگر ما سوالی داشتید، لطفا از طریق کانال تلگرام ایزای آیلتس و پیج اینستای ما شدیدا ، صریحا، تند، زود و سریع در ارتباط باشید !

درباره علی شیروی

او کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی است. چندین سال مدیر دپارتمان زبان های خارجه مجتمع فنی تهران شعبه ابن سینا و نمایندگی پیروزی و همچنین سوپروایزر شعبه ایران آموزشگاه زبان cavendish college انگلستان بوده است.

تجربه تدریس بیش از ۱۰ سال در سطوح مختلف زبان و تدریس در دوره های تربیت مدرس، در کنار تمرکز بر روی مبحث آیلتس در سال های اخیر، و همچنین تسلط بر زبان فرانسه، موسیقی و تحصیلات دانشگاهی در حوزه زبان و ادبیات انگلیسی از او استادی محبوب و شناخته شده در بین زبان آموزان تهرانی ساخته است …

دوره های آموزشی

چرا ایزی آیلتس؟

. تضمینی در ۵ ماه
. انتخاب روز و ساعت با شما
. اساتید دارای نمره ی ۸/۵ آکادمیک آیلتس
. ۷ روز هفته کلاس، ۸ صبح تا ۹ شب
. تصحیح رایگان رایتینگ
. مشاوره مهاجرتی رایگان
. برنامه ریزی فردی برای شما
. کلاس های بحث آزاد رایگان برای اعضا

آدرس

ورودی گاندی:
گاندی جنوبی – پایین تر از بیمارستان گاندی
روبروی کوچه ۳۷ ام – پلاک ۱۰۸ – مجتمع ولیعصر ۱
واحد ۱۱۵
ورودی ولیعصر:
بالاتر از پارک ساعی – کوچه ۳۶ – مجتمع ولیعصر ۱
واحد ۱۱۵
تلفن تماس: ۸۸۶۴۷۶۳۰-۰۲۱