مهارت شنیداری؛ نمره آور ترین مهارت!

نکته ی بسیار جالبی که در این مقاله می خواهم بگویم این است که در کمال ناباوری برای بسیاری از زبان آموزان عزیز، مهارت شنیداری، طبق آمار رسمی ارایه شده در سایت آیلتس، نمره آور ترین مهارت در بین مهارت های چهارگانه است. لیسنینگ ، به راحتی قابل بهبود بخشیدن است و فقط کافی ست که خود را تا حد ممکن، در معرض شنیدن فیلم ها و موسیقی ها و اخبار و مطالب زبان اصلی قرار دهید.

درباره ی آیلتس و مهارت شنیداری، نکته ی طلایی شنیدن جزییات در یک گفتار طولانی است. بر خلاف فهمیدن فیلم ها و سخنرانی ها، که با درک کلیت مطلب هم کارمان راه می افتد، در مهارت شنیداری آیلتس فهمیدن جزییات از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در ادامه ی این مقاله، مواردی را برای بهبود لیسنینگ و توجه به جزییات گردآوری کرده ام که با شما در میان می گذارم:

  • هر روز به یک مطلب زبان اصلی گوش دهید و این کار را فعالانه انجام دهید. خودکاری بردارید و از خودتان بپرسید چه کلماتی در این لیسنینگ استفاده شده است. آن ها را بنویسید. چه زمان هایی در این لیسنینگ استفاده شده است. آن ها را هم یادداشت کنید.
  • سعی کنید به انواع مختلفی از لیسنینگ گوش دهید. یک مونولوگ طولانی. یک دیالوگ. سخنرانی. گپ زدن های تلفنی. بارها و بارها در سایت ایزی آیلتس منابع مناسب برای اینگونه لیسنینگ ها را گفته ایم. می توانید از کتاب های tactics و یا سری کتاب های real و خیلی دیگر از این گونه کتاب های لیسنینگ استفاده کنید. همچنین، استفاده از پادکست های سایت های مختلف خبری هم می تواند در جهت بهبود لیسنینگ شما کمک کننده باشد.

سعی کنید هم زمان با شنیدن ، نت برداری کنید. شما باید مهارت نگارش هم زمان با شنیدن را در خودتان تقویت کنید. فقط اینگونه است که لیسنینگ و مهارت شنیداری شما تقویت می شود. شاید برای تقویت مهارت شنیداری، بهترین کار transcribe کردن لیسنینگ ها باشد. بهترین مهارت برای افزایش سطح لیسنینگ خود، ممارست در نوشتن لیسنینگ و سپس چک کردن خود از متن چاپ شده ی لیسنینگ است. با این کار، قطعا به جزیی ترین موارد مانند حروف اضافه و مخفف ها و … مسلط خواهید شد و حتی دیکته ی کلمات را خواهید آموخت.

پانوشت

هفته ی پیش، یکی از شاگردانم در لیسنینگ نمره ی عجیب ۹ گرفت. وقتی رمز موفقیتش را پرسیدم، گفت : ” کار سختی نبود. روزی یک ساعت لیسنینگ گوش می دادم و می نوشتم و شبی یک ساعت سریال زبان اصلی می دیدم و لذت می بردم” …

درباره علی شیروی

او کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی است. چندین سال مدیر دپارتمان زبان های خارجه مجتمع فنی تهران شعبه ابن سینا و نمایندگی پیروزی و همچنین سوپروایزر شعبه ایران آموزشگاه زبان cavendish college انگلستان بوده است.

تجربه تدریس بیش از ۱۰ سال در سطوح مختلف زبان و تدریس در دوره های تربیت مدرس، در کنار تمرکز بر روی مبحث آیلتس در سال های اخیر، و همچنین تسلط بر زبان فرانسه، موسیقی و تحصیلات دانشگاهی در حوزه زبان و ادبیات انگلیسی از او استادی محبوب و شناخته شده در بین زبان آموزان تهرانی ساخته است …

دوره های آموزشی

چرا ایزی آیلتس؟

. تضمینی در ۵ ماه
. انتخاب روز و ساعت با شما
. اساتید دارای نمره ی ۸/۵ آکادمیک آیلتس
. ۷ روز هفته کلاس، ۸ صبح تا ۹ شب
. تصحیح رایگان رایتینگ
. مشاوره مهاجرتی رایگان
. برنامه ریزی فردی برای شما
. کلاس های بحث آزاد رایگان برای اعضا

آدرس

ورودی گاندی:
گاندی جنوبی – پایین تر از بیمارستان گاندی
روبروی کوچه ۳۷ ام – پلاک ۱۰۸ – مجتمع ولیعصر ۱
واحد ۱۱۵
ورودی ولیعصر:
بالاتر از پارک ساعی – کوچه ۳۶ – مجتمع ولیعصر ۱
واحد ۱۱۵
تلفن تماس: ۸۸۶۴۷۶۳۰-۰۲۱