منظم حرف نمیزنید؟ این نوشته برای شما است.

در بخش اسپیکینگ آزمون سوالات از آزمونی به آزمون دیگر متفاوت خواهند بود اما در نهایت دانستن نکات طلایی اسپیکینگ که یکی از آنها ساخت یک قالب موثر برای روز آزمون است برای موفقیت شما کافی خواهد بود.

نکات طلایی اسپیکینگ

 

درک الگوی بخش اسپیکینگ آزمون

قبل از این که به بررسی قالب های پیشنهادی ما که همواره یکی از بخشهای مهم دوره های آموزشی ما بوده اند بپردازیم لازم است به این نکته اشاره کنیم که آزمون اسپیکینگ آیلتس یک الگوی قابل پیشبینی دارد. در بخش اول آزمون همواره سوالاتی کوتاه در مورد زندگی شخصی شما مطرح میشود که در پادکستهای ما به طور مفصل به این موضوع پرداخته شده است. در بخش دوم آزمون شما باید یک جواب دو دقیقه ای در مورد موضوعی که به علایق شخصی شما مربوط میشود ارائه کنید و در نهایت در بخش سوم باید به سوالاتی مرتبط درباره بخش دوم آزمون بپردازید. به طور خلاصه همه نکات طلایی اسپیکینگ آیلتس به این تک جمله ختم میشود ” خودتان را در جذابترین حالت ارائه کنید”

قالب اسپیکینگ برای بخش اول

سوالات آره یا نه

در بخش اول آزمون شما سوالات زیادی را جواب خواهید داد که جوابهای آره یا نه دارند. نکته طلایی اسپیکینگ اما اینجا است که شما این سوالات را نباید با یک آره/نه ساده جواب بدهید. اگر شما یک جواب کوتاه ساده بدهید احتمالا نمره از دست خواهید داد. اگزمینرهای آیلتس میخواهند توانایی شما را در تبدیل یک سوال ساده آره/نه به یک سوال پیچیده که جواب طولانی تری دارد اندازه بگیرند.

پس هر جوابی که با آره/نه شروع میشود نیاز به بحثهای تکمیلی در ادامه دارد تا موضوع شفافتر شود. در ادامه نمونه ای از جملاتی که میتوانند در این زمینه کمک شما باشند را ملاحظه میکنید

“Yes, absolutely, because (give reason)…”

“Yes, definitely. In fact (give example)…”

“No, I’d say not. Actually (give clarification)…”

“No, I haven’t. I really don’t (give extra details…)”

در ادامه میتوانید نمونه هایی از کاربرد این جمله ها در پاسخ به سوالات واقعی روز آزمون را مشاهده کنید.

سوال

Is your city attractive to tourists

جواب

“ …Yes, absolutely. Because my hometown is full of interesting things to do. For example…”

“Yes, definitely. In fact, my city offers and amazing nightlife and there are countless things to do and see. For instance…”

اینها تنها نمونه ای از تعداد زیادی از جوابهایی هستند که شما میتوانید به این سوال ساده در روز آزمون ارائه کنید. خاطرتان باشد که مهمترین نکته طلایی اسپیکینگ در بخش اول آزمون آوردن یک دلیل ساده است که معمولا هم با Because شروع میشود.

سوالات باز

در بخش اول آزمون اسپیکینگ همیشه سوالاتی وجود خواهند داشت که من این سوالات را سوالات باز میدانم. یکی از نکات طلایی اسپیکینگ که برای این سوالات باید به یاد داشته باشید این است که برای این سوالات تقریبا نامتناهی روش پاسخگویی وجود دارند.

برای این سبک از سوالات بهترین روش پاسخگویی تکرار بخشی از سوال برای اگزمینر است. اینگونه به اگزمینر نشان داده اید که درک درستی از سوال دارید و یک بار دیگر شما یک جواب ساده دارید که به شما کمک خواهد کرد جواب توسعه یافته و پیچیده تری بسازید.

مثلا ممکن است از شما سوالی پرسیده شود مانند

How do you spend your weekends

و شما جواب خود را اینگونه آغاز خواهید کرد

Actually there are a lot of things I do at the weekends

این شروع بسیار مناسب است چون به اگزمینر نشان میدهد که شما معنی واژه Weekend را به خوبی درک میکنید و میتوانید از آن در جواب خودتان هم استفاده کنید. در ادامه به این نکته اشاره خواهید کرد که چه فعالیت هایی را آخر هفته انجام میدهید. حتی یک مثال ساده هم کافی است برای این که منظور خود را به اگزمینر برسانید.

Actually there are a lot of things I do at the weekends, but I mostly go for a run

برای جمع بندی نکات طلایی اسپیکینگ در بخش اول و برای سوالات باز به این موارد دقت کنید

  • جواب خود را با تکرار واژه هایی که از اگزمینر شنیده اید شروع کنید.
  • جواب خود را با استفاده از یک مثال شخصی توسعه دهید.

در نوشته بعدی به بررسی نکات طلایی اسپیکینگ در بخش دوم و سوم خواهیم پرداخت.

درباره پویان زاهدی

او کارشناس ارشد و فارغ التحصیل دانشگاه شریف است. با گذراندن سال های بسیاری از عمر خود در کشور آمریکا، همواره استاد محبوب زبان آموزان ایرانی بوده است. او سابقه ی مدیریت دپارتمان زبان های خارجه ی مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک را در کارنامه دارد و بیش از یک دهه از فعالیت های اخیر خود را، در کنار مهندسی، صرف تدریس زبان در دوره های پیشرفته کرده است …

او تنیس بازی می کند. بر زبان های فرانسه و آلمانی اشراف دارد و مشاوره های مهاجرتی و فرهنگی او همواره برای زبان آموزان هیجان انگیز بوده است.

دوره های آموزشی

چرا ایزی آیلتس؟

. تضمینی در ۵ ماه
. انتخاب روز و ساعت با شما
. اساتید دارای نمره ی ۸/۵ آکادمیک آیلتس
. ۷ روز هفته کلاس، ۸ صبح تا ۹ شب
. تصحیح رایگان رایتینگ
. مشاوره مهاجرتی رایگان
. برنامه ریزی فردی برای شما
. کلاس های بحث آزاد رایگان برای اعضا

آدرس

ورودی گاندی:
گاندی جنوبی – پایین تر از بیمارستان گاندی
روبروی کوچه ۳۷ ام – پلاک ۱۰۸ – مجتمع ولیعصر ۱
واحد ۱۱۵
ورودی ولیعصر:
بالاتر از پارک ساعی – کوچه ۳۶ – مجتمع ولیعصر ۱
واحد ۱۱۵
تلفن تماس: ۸۸۶۴۷۶۳۰-۰۲۱